Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 kwietnia 2024 r.
7:27

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Autor: Zdjęcie autora KN
0 A A

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Jesteście chlubą naszej uczelni, patrzę na was drogie koleżanki i koledzy i mam wewnętrzne przekonanie, że widzę ludzi szczęśliwych, pełnych pasji i zaangażowania, dla których nauka w życiu nie jest epizodem, ale celem i kierunkiem.  Kiedy patrzę na ilość osób, które za chwilę dostąpią zaszczytu nadania tytułu doktora habilitowanego i doktora, wraca mi wiara oraz przeświadczenie, że przed polską nauką przyszłość rysuje się w jasnych i optymistycznych barwach a ze wszystkich zawirowań, wychodzimy z podniesioną głową - mówił do zgromadzonych prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Na uroczystej promocji dyplom i tytuł uzyskało 8 doktorów habilitowanych, 38 doktorów nauk medycznych, 8 nauk farmaceutycznych i 7 nauk o zdrowiu.

Dr Dominika Streit- Ciećkiewicz z II Katedry i Kliniki Ginekologii UM w Lublinie, pracowała nad swoją pracą pięć lat. Jak przyznaje, zebranie materiałów do badań, nie było łatwe, gdyż kobiety musiały być pacjentkami ośrodka a schorzenie nie należy do zbyt częstych.

- Tematem mojej pracy było zastosowanie osocza bogatopłytkowego w leczeniu nawrotowych przetok pęcherzowo-pochwowych. Jest to praca z dziedziny ginekologii i położnictwa - wyjaśnia dr Dominika Streit- Ciećkiewicz.

Dodaje, że medycyna estetyczna, rozwija się w sposób prężny, do tej pory w ginekologii nie znalazła szerokiego zastosowania, ale właśnie wraz z rozwojem badań zaczęto szukać nowych rozwiązań.

- Przetoki to bardzo trudna choroba, utrudniająca życie. Pacjentki z tego powodu, wycofują się z życia towarzyskiego, zawodowego, popadają w różne choroby typu depresja. W związku z tym, na pewno jest to ważne dziedzina - uważa Streit- Ciećkiewicz. Wyjaśnia też, że powikłanie, objawia się niekontrolowaną ciągłą ucieczką moczu, wiąże się z nawracającymi zakażeniami. Dlatego leczenie jest niezmiernie ważne

Dr hab. Marcin Bonikowski jest kierownikiem Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu koło Warszawy. Habilitacja to dorobek 25 lat jego pracy. Prowadził badania nad leczeniem zaburzeń chodu,  toksyną botulinową dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym.

- Mózgowe porażenie dziecięce to wrodzone zaburzenie rozwoju ruchu i postawy spowodowane uszkodzeniem mózgu. Toksyna botulinowa leczy spastyczność. To jest jedna z głównych przyczyn niepełnosprawności u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Powoduje to, że mięśnie nie rosną, nie mogą prawidłowo pracować, przez co dzieci nie mogą zacząć chodzić lub nie mogą używać rąk. Leczymy je przede wszystkim przy zastosowaniu rehabilitacji, a temat mojej pracy toksyna botulinowa jest to lek , który podajemy do mięśni, żeby zmniejszyć napięcie mięśniowe i umożliwić bardziej efektywną rehabilitację. Choroba ta występuje u 3 na 1000 żywo urodzonych dzieci i jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności wśród dzieci i młodzieży - mówi dr hab. Marcin Bonikowski.

Dr hab. Iwona Smarz-Widelska kierownik Oddziału Nefrologii i Nadciśnienia Tętniczego Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie, prowadziła badania na temat wybranych aspektów immunopatogenezy kłębuszkowych zapaleń nerek ze szczególnym uwzględnieniem roli infekcji wirusowych.

- Od lat zajmuje się immunologią rzadkich chorób w populacji ogólnej. Chorobami dosyć częstymi wśród pacjentów z przewlekłymi chorobami nerek tj. kłębuszkowym zapaleniem nerek. Obecnie mamy epidemię chorób przewlekłych tego narządu, które dotychczas nie  były tak podkreślane, jak choroby układu sercowo-naczyniowego czy też cukrzyca. Wśród tych chorób choroby nerek zajmują poczesne miejsce - podsumowuje swoje badania dr hab. Iwona Smarz-Widelska. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Turyści nie są w stadninie intruzami". Gmina chce współpracować z nowym prezesem
Janów Podlaski

"Turyści nie są w stadninie intruzami". Gmina chce współpracować z nowym prezesem

Nowy wójt gminy Janów Podlaski chce ściślej współpracować ze stadniną. Szansą może być turystyka. A okazją do tego z pewnością będzie sierpniowa aukcja Pride of Poland. Za kilka dni upubliczniona będzie lista koni aukcyjnych.

IMGW ostrzega przed burzami i wysokim stanem wód

IMGW ostrzega przed burzami i wysokim stanem wód

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla części województwa lubelskiego. Chodzi o południową część regionu.

Jechał pod wpływem alkoholu, bez uprawnień i na „podwójnym gazie”
Tomaszów Lubelski

Jechał pod wpływem alkoholu, bez uprawnień i na „podwójnym gazie”

Dzisiejszej nocy w miejscowości Bełżec, podczas trwania Ogólnopolskiej Akcji „PRĘDKOŚĆ” tomaszowska drogówka zatrzymała do kontroli kierowcę Volvo, który przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym.

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Przed weekendem bialscy kryminalni ustalili, że 37-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej posiada przy sobie znaczne ilości narkotyków. Mężczyzna został zatrzymany na terenie miasta. Zastosowano wobec niego areszt tymczasowy.

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

W piątkowy wieczór Wisła Grupa Azoty Puławy bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z GKS 1962 Jastrzębie i wciąż nie może być w pełni pewna pozostania w eWinner Drugiej Lidze, choć cel wydaje się być jak najbardziej do osiągnięcia. Jak mecz podsumowali trenerzy obu ekip?

4 owczarki pogryzły chłopca

4 owczarki pogryzły chłopca

Podczas zabawy cztery podrastające owczarki niemieckie rzuciły się na 11-letniego chłopca. Pogryzione dziecko odwieziono do szpitala. Wcześniej dzieci wielokrotnie bawiły się młodymi psami

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS stracił władzę w powiecie, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty